Veilige rit door de Alpen

Veilige rit door de Alpen
Druk verkeer, een smalle en bochtige wegvoering en gevaren zoals onweer en natuurrampen stellen hoge eisen aan de veiligheid van de Gotthard-pasweg. Onder leiding van het Federaal Agentschap voor Wegen ASTRA slagen bouwplanners en uitvoerders erin de renovatie onder deze moeilijke omstandigheden tot nu toe precies volgens planning uit te voeren. Tegelijkertijd regelt het verfijnde projectmanagement van ASTRA het voortdurende verkeer op de belangrijke verbindingsroute tussen het noorden en zuiden van de Alpen.

Sinds april 2017 staat de renovatie van de Tanzenbein-galerijen (midden- en zuidgedeelte) en Brüggwaldboden evenals de Fadegg-tunnel gepland. Deze voorzieningen beschermen weggebruikers tegen vallende stenen, rotslawines en vooral lawines. Om de veiligheid van de Tanzenbein-galerij te verhogen, werd het bestaande dak versterkt. Hiervoor werden op 250 vierkante meter 1.900 fischer FCC-A beton-beton schuifverbinders gebruikt, bestaande uit ankerstang en speciale moer. De asafstand bedroeg afhankelijk van de richting 25 en 35 centimeter van elkaar. Eerst boorden de betonbouwers van het verantwoordelijke bouwbedrijf Implenia volgens opgegeven maat gaten in het oude beton. Na zorgvuldige reiniging van de boorgaten vulden zij deze met de 2-componenten injectiemortel FIS V. Met de hand brachten zij vervolgens de FCC-A in de injectiemortel tot aan de bodem van het boorgat aan. Na korte uithardingstijd zijn deze bevestigers volledig belastbaar en nemen zij nu trek- en schuifkrachten op die in de voeg tussen oud en nieuw beton optreden, en leiden deze veilig verder.

Objectfiche Gotthard-Passtraat

Projectleiding
Federaal Agentschap voor Wegen ASTRA
Omvang:
Op 250 vierkante meter werden 1.900 fischer FCC-A beton-beton schuifverbindingen, bestaande uit ankerstang en speciale moer, gebruikt.
Totale lengte
5150 meter lange rijbaan met 357 meter hoogteverschil
„Economische en hoogwaardige, duurzame systemen die eenvoudig en snel te monteren zijn, zijn vooral op veeleisende bouwplaatsen zoals in de Schöllenenschlucht gevraagd“, weet Markus Unmüssig van SFS unimarket, de Zwitserse importeur van fischer. „Daar kunnen de grillen van de natuur ook in de 21e eeuw de plannen voor een snelle bouwvoortgang dwarsbomen. Om die reden passen de bouwtechnisch goedgekeurde bevestigingen FCC-A en FIS V perfect in het concept op deze bouwplaats.“ Daarnaast gebruikte Implenia de FIS V om nieuwe wapeningstaven te verankeren, om bestaande steunmuren te versterken en nieuwe leidingmuren met de bestaande verticale steunpalen te verbinden. „De oplossing biedt veel voordelen“, benadrukt Markus Unmüssig. „Door het systeem op vinylester-hybride basis wordt de verbindingssterkte van ingegoten staven overtroffen. Daarbij wordt de trek- en drukkracht eerst via de ribben van de wapeningstaven overgedragen op de injectiemortel. Via korrelvergrendeling en verbindingswerking leidt deze die vervolgens in het beton. Met zijn vele systeemgoedkeuringen, zoals in gescheurd beton, metselwerk en speciale toepassingen, kan de FIS V veelzijdig worden ingezet.“
Economische en hoogwaardige, duurzame systemen die eenvoudig en snel te monteren zijn, worden vooral op veeleisende bouwplaatsen zoals in de Schöllenenschlucht gevraagd.
Markus Unmüßig, SFS unimarket
In totaal omvat de „Erneuerung Schöllenen“ het volledige herstel en de modernisering van het 5150 meter lange wegdek met een hoogteverschil van 357 meter. Dit omvat het wegdek, kunstwerken, voertuigbeveiligingssystemen en mediabekabeling. Daarnaast wordt een nieuw, apart bergopwaarts lopend fiets- en wandelpad voor langzaam verkeer aangelegd en worden de afwateringssystemen verbeterd – ten voordele van mens en milieu. Er zijn steeds slechts twee bouwplaatsen per jaar in gebruik. Een verkeerslichtinstallatie leidt de weggebruikers veilig door de eenbaans bouwzones. Zo slagen opdrachtgever en opdrachtnemer erin de balans te bewaren tussen de vlotte voortgang van de bouw en het doorstromende verkeer.
cd-green-55965cdb4b-wxzqd