

„Juist hier, waar het zo verticaal en glad naar beneden of boven gaat, moeten de grottentouwen veilig verankerd zijn“, zegt Axel Hack. „We vertrouwen hierbij op fischer staalankers. Ik voel me veiliger als ik aan de bevestigingen van een Duitse kwaliteitsfabrikant hang.“ Tijdens de expedities zijn daarom al duizenden fischer boutankers, zoals de FBN II en de FAZ met een diameter van acht millimeter, voor touwbevestigingen in de grotten aangebracht. Het grootste deel daarvan werd gebruikt in de schachtinstallatie Wot U Got Pot (WUG).
Begin september 2018 vond dan de doorbraak plaats: na meer dan tien jaar onderzoek in het WUG ontdekten de onderzoekers een nieuwe verbindingsgang van het WUG naar de Hirlatzhöhle. Hierdoor groeide de onderzochte totale lengte van het ondergrondse doolhof met 7,2 kilometer tot meer dan 113 kilometer. Daarmee is de Hirlatzhöhle nu de 20e langste grot ter wereld. In diepte staat ze met 1.560 meter hoogteverschil op plaats 9.




We verkennen grotten om meer te leren over onze aarde, zodat we deze beter kunnen beschermen.
Daarnaast werd aan het einde van de Uphill Gardens verder onderzoek gedaan. Hier boorden Axel Hack en zijn team zich 25 meter een steile kleiramp omhoog. Soms moest de rots worden vrijgemaakt van tien centimeter diepe, vochtige klei om de boorankers te kunnen plaatsen. Het team werkte vier uur onder deze moeilijke omstandigheden. Na ongeveer 30 geplaatste boorankers was het gelukt: de onderzoekers stonden in de ruime, nog onontdekte Passage Nr. 33. „Nog nooit heb ik een mooiere gang in de WUG gezien. Hij is rijkelijk versierd met stalagmieten en andere formaties“, vertelt Axel Hack enthousiast. „Na ruim 100 meter moesten we helaas omkeren. De gang loopt weliswaar nog veel verder de berg in, maar de tijd liep ons voorbij. We moesten immers ook weer terug naar de touwen om vervolgens 650 meter omhoog te klimmen“. Na in totaal 18 uur bereikte het team moe maar welbehouden weer het oppervlak.
