Op veilige rails door Kopenhagen

fischer bevestigingsoplossingen in de Metro Cityringen

Op veilige rails door Kopenhagen
Al bijna 65 miljoen passagiers per jaar maken gebruik van het metro-netwerk van Kopenhagen, volgens de gegevens van de eigenaar en exploitant Metroselskabet I/S. En de toestroom van nieuwe inwoners naar de Deense hoofdstad is hoog. Sinds 2011 wordt de Cityringen gebouwd, die eind 2019 geopend zal worden. Het ondergrondse snelwegsysteem zal het Deense parlement, het stadhuis, belangrijke nationale monumenten, het centraal station en andere centrale delen van de stad met elkaar verbinden. Het biedt bovendien overstapmogelijkheden naar de bestaande lijnen M1 en M2, evenals naar de S- en regionale trein. De Cityringen zal 17 nieuwe metrostations bedienen op lijn M3.

Objectfiche

Bouwheer
Metroselskabet I/S
Bouwtijd
2011 - 2019
Objecttype
ondergronds snelwegsysteem
Als bouwbedrijf heeft de opdrachtgever Metroselskabet I/S het Copenhagen Metro Team ingeschakeld, een joint venture van drie Italiaanse bedrijven: Tecnimont Civil Construction, Salini S.p.a. en Seli. In 2014 zijn Salini en Impregilo gefuseerd tot een groep, waarvan het Copenhagen Metro Team nu 99,9 % van de aandelen bezit. De boorwerkzaamheden voor het dubbelbuizige tunnelsysteem zijn reeds afgerond. Met EPB-TBM-vooruitdrijving werden twee buizen met elk een diameter van 5,78 m over een lengte van 15,5 km op 25 m diepte onder de grond door Kopenhagense kalksteen geboord.
Met meer dan 300 onderaannemers is de Cityringen een van de grootste metrobouwprojecten in Europa. Bij het project is ook de bedrijfsgroep fischer betrokken, die talrijke productoplossingen leverde voor tijdelijke en permanente bevestigingen en installaties en waarvan de montage ter plaatse werd begeleid. De tunnelconstructie bestaat uit beton en gewapend beton evenals prefab segmenten als draagstructuur.
De gebruikte bevestigings- en installatiesystemen zijn getest volgens Europese en internationale normen. Ze beschikken meestal over de ETA (Europese Technische Toelating) evenals de UL- en ICC-goedkeuring voor de VS en landen in het Verre Oosten. De bevestigings- en installatiesystemen zijn vervaardigd uit hoogwaardige materialen zoals roestvrij en hoog corrosiebestendig staal en zijn bestand tegen vuur, seismische invloeden evenals dynamische en stootbelastingen. Marco Cannone, projectmanager voor internationale bouwprojecten bij fischer Italië, is nauw betrokken bij de projectbegeleiding. Hij is ervan overtuigd: „Onze opdrachtgevers overtuigden wij met onze passende oplossingen en speciale ontwikkelingen die bij de bouw van de tunnel zijn ontstaan.” En verder: „Maar ook met onze service, van de dimensionering en berekening van telkens geschikte systemen tot aan de begeleiding door ondersteuning bij de montage op de bouwplaats ter plaatse, scoorden wij bij planners en uitvoerders.”
Tijdelijke kanalen, kabels en leidingen voor ventilatie, verlichting evenals watervoorziening en -afvoer worden in de Cityringen bevestigd met de fischer nagelanker FNA II en de betonschroef FBS, passend bij de respectieve belastingsvereisten. Beide producten maken demontage mogelijk. De FNA II diende bovendien om de drainagelijn met de voorgeboorde metalen beugels op de tunnelbodem tegen opdrijven te beveiligen. Hierdoor wordt voorkomen dat de drainage bij het vullen van het gedeelte met cement van zijn oorspronkelijke plaats beweegt. Andere toepassingsgebieden van de FNA II waren het bevestigen van de brandwerende platen en, samen met ringen en afstandhouders, het aanbrengen van de versterkingsnetten voor het gespoten brandwerende pleisterwerk.
De roestvrijstalen variant van de FBN II wordt gebruikt om de afdichtingsbanen van de tunnelsegmenten in het gebied van de wanddoorvoer van de stations waterdicht aan te drukken. Voor een blijvend veilige elektrische installatie in de Cityringen worden de fischer boutankers FAZ II en FBN II evenals de nagelanker FNA II geïnstalleerd. Een railbevestigingssysteem van fischer wordt gebruikt om rails aan spoorbielzen te bevestigen. Om de stroomrails (3e rail) te fixeren, wordt de fischer epoxyharsmortel FIS EM samen met de ankerstang FIS A ingezet en leidt de hoge belastingen zelfs bij geringe boorholtediepte veilig in de verankeringsgrond af.
Ook met onze service, van de dimensionering en berekening van telkens geschikte systemen tot de begeleiding door ondersteuning bij de montage op de bouwplaats ter plaatse, scoorden wij bij planners en uitvoerders.
Marco Cannone, projectmanager voor internationale bouwprojecten bij fischer Italië
Voor de bevestiging van de gevelbekleding in de stations met natuursteen en met de hand gevormde bakstenen worden ondercutankers en onderconstructies van fischer ACT gebruikt, die geschikt zijn voor bekledingen van alle materialen. Belastingen worden met de systemen vormsluitend en daardoor volledig zonder spreiddruk overgebracht. De corrosiebestendige en brandgeteste fischer installatiesystemen fixeren de leidingen en kabels voor de aan- en afvoer van stroom en water in de tunnel, evenals voor de in- en uitlaat van lucht. Daarnaast wordt het volledige fischer Firestop systeem geïnstalleerd. Het grote assortiment aan oplossingen voor passieve brandbeveiliging draagt bij aan het minimaliseren van de verspreiding van vuur, rook en giftige gassen.
Onder leiding van Metroselskabet zullen in totaal 42 kilometer tunnel onder Kopenhagen worden geboord en 24 moderne metrostations worden gebouwd. Samen met een tramproject in de periferie van Kopenhagen is de opening van meer dan 50 metro- en stadsbahnstations gepland in de jaren 2019 - 2024.
cd-green-55965cdb4b-d4shb